no-img
نوین اطلس

چگونه خود را بشناسیم - نوین اطلس


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

چگونه خود را بشناسیم
zip
اردیبهشت ۷, ۱۳۹۵

چگونه خود را بشناسیم


خودشناسی و نظام مفهومی

سامان یک مشکل بزرگ دارد و آن این است که همیشه دیر به محل کار خود می رسد. همیشه سعی می کند که سر وقت در محل کار خود حاظر شود اما تلاش وی بی فایده است. وقتی یک نگاه دقیق تر به زندگی سامان داشته باشم، متوجه می شویم که دلیل اصلی مشکل وی این است که همیشه دیر از خواب بیدار می شود.

اما چرا سامان دیر از خواب بیدار می شود؟ با یک نگاه دقیق تر متوجه می شویم هر روز تا ۳ صبح بیدار است. خب پس طبیعی است که دیر بیدار شود اما چرا یک نفر باید چنین کاری کند؟

سامان به شبکات اجتماعی اعتیاد دارد و هرگز دوست نداشته وقتی در حال گشتن در این شبکات است بخوابد. شاید تا اینجا به نظر یک تحلیل سطحی بیاید اما وقتی دلایل اعتیاد سامان به شبکات اجتماعی را بررسی کنیم متوجه می شویم سامان همیشه احساس می کرده نسبت به دوستان خود ارزش کمتری دارد و در نتیجه همه ی شب را صرف گشتن در شبکات احتماعی می کند تا توجه ی دیگران را به خود جلب کرده و احساس غرور و مهم بودن پیدا کند!!! در مشاوره های خود همیشه تاکید کرده ام عادت های بد در نتیجه ی مشکلات روانشناختی ایجاد می شوند.

پس دلیل اصلی که سامان دیر به سر کار می رود این است که احساس بی ارزش بودن می کند!! وقتی عواطف و احساسات فردی را تحلیل می کنید یا وقتی سعی می کنید خودتان را بیشتر بشناسید، باید به کل نظام رفتاری نگاه کنید به جای اینکه فقط به یک بخش زندگی توجه کنید. در حقیقت نظام مفهومی نیز به همین معنی است

نظام مفهومی و شناخت خود

مورد سامان منحصر به فرد نیست، همه ی ما رفتاری داریم که ممکن است متوجه ی آن نشویم در حالی که بر زندگی روزمره ی ما به شکل بدی تاثیر می گذارد ( نگاه کنید به شناخت رفتار).

معمولا وقتی سعی می کنیم مشکلات خود را تحلیل کنیم، به دلایل سطحی و مصنوعی نگاه می کنیم ( مثلا اینکه سامان فکر کند دلیل دیر رسیدنش به محل کار فقط این است که شب ها تا دیروقت بیدار است) اما وقتی نگاه عمیق تری به کل نظام داشته باشیم، می توانیم بهتر خودمان را بشناسیم، از شر مشکلات خود خلاص شویم و زندگی بهتری داشته باشیم.

اکنون اگر از خود می پرسید حرکت بعدی که باید انجام دهم چیست، جواب من مطالعه کردن می باشد. هر چه بیشتر در مورد روانشناسی، خودسازی و رشد فردی مطالعه کنید، بهتر می توانید به کل تصویر نگاه کنید و بیشتر می توانید خودتان را بشناسید.

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

منبع این مطلب را می توانید در سایت نوین بینش مشاهده کنید: چگونه خود را بشناسیم

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

source: novinbinesh.com

می خواهید بیشتر بدانید؟

می خواهم اطلاعت کاملی در مورد شخصیت شناسی کسب کنم

می خواهم با اعتماد به نفس تر بشوم

اگر باور غلطی در مورد خود داشته باشیم باید چه کار کنیم

چگونه می توانم باور بیشتری به خود پیدا کنم

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copyدرباره نویسنده

novinatlas 1736 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.