no-img
نوین اطلس

ما نمی بینیم، تشخیص می دهیم - نوین اطلس


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

ما نمی بینیم، تشخیص می دهیم
zip
خرداد ۲۱, ۱۳۹۵

ما نمی بینیم، تشخیص می دهیم


در سال ۱۹۹۸، پژوهشگران دانشگاه هاروارد و کنت آزمایش جالبی انجام دادند. آنها از یک هنرپیشه خواستند که به یک پردیس دانشجویی برود و از رهگذران، نشانی‌ای را بپرسد. در همین حین، دو مرد که دربی چوبی را حمل می‌کردند، باید چند ثانیه از بین رهگذر و هنرپیشه، عبور می‌کردند، طوری که در به طور کامل، امکام دید مستقیم آن دو را از بین ببرد و بین آنها سد ایجاد کند. همزمان، هنرپیشه اول، با هنرپشه دومی که قد و اندام، آرایش مو و حتی صدای متفاوتی داشت، عوض می‌شد، جالب بود که نیمی از موارد، رهگذران متوجه تعویض هنرپشه نمی‌شدند.

مثالی برای نشان دادن تشخیص دادن به جای دیدن

تصور کنید برای کمپانی کار می کنید که نامش “ایتس” است و درحالی که رانندگی می کنید با تابلویی در مسیر خود مواجه شده اید که روی آن نوشته است “ایست”. به احتمال بسیار در نگاه اول ممکن است این تابلو را “ایتس” بخوانید زیرا ذهن شما قبل از هر چیزی تلاش می کند تشخیص دهد آیا این کلمه با پایگاه داده های علمی وی مطابق است یا خیر.

و در نتیجه باعث می شود به جای “ایست” این کلمه را “ایتس” مطالعه کنید اما وقتی ذهن تان متوجه می شود منطقی نیست که بر روی یک تابلو کلمه ی “ایتس” باشد، شما را تصحیح می کند. پس در این رویداد دو مرحله طی شده است:

  1. شما کلمه رابه عنوان کلمه ای دیگر که نزدیک ترین مطابقت را داشته است تشخیص داده اید
  2. شما کلمه ی واقعی را خوانده اید

جالب اینجاست، که پلیس راهنمایی رانندگی ممکن است نام این کارخانه را به جای “ایتس”، “ایست” بخواند و سپس آن را تصحیح کند.

این موضوع دقیقا مثل زمانی است که فردی را می بیند و فکر می کنید دوستتان است. در این شرایط ذهن تان اول بررسی می کند ببیند آیا چهره ی آن شخص مطابق با هر یک از دوستان یا خویشاوندان شما است یا خیر و اگر چنین تطبیقی پیدا نکرد، آن دیدگاه را اصلاح کرده و اجازه می دهد متوجه شوید آن شخص واقعا کیست.

حتی در عشق

این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که اگر عاشق فردی شوید ذهن تان همیشه سعی می کند آن شخص را برای شما پیدا کند.

به همین دلیل است هر جا می روید افراد بسیاری می بینید که شبیه وی هستند.

وقتی می خوانید یا می شنوید

همین موضوع در مورد خواندن و شنیدن نیز رخ می دهد. ذهن تان همیشه تلاش می کند اول تشخیص دهد و سپس در مرحله ی بعدی واقعا بخواند یا بشنود.

این مورد یکی از مفاهیمی است که در تند خوانی نقش بسیار مهمی دارد. برای افزایش مهارت تند خوانی شما باید مغزتان را آموزش دهید لغات و عبارات را تشخیص دهد نه اینکه بخواند. این کار باعث افزایش سرعت شما در مطالعه می شود.

حتی یکی از دلایلی که ممکن است در مطالعه ی مطالب این سایت نیز با غلط های تایپی مواجه شوید نیز همین موضوع می باشد. با وجود اینکه متون پس از نوشته شدن مجدد ویراستاری می شوند اما گاهی کلمات گرچه اشتباه هستند اما به جای اینکه خوانده شوند به عنوان کلمه ی صحیح تشخیص داده می شوند.

نوشته ی شاهین زند – نویسنده و پژوهشگر.

منبع این مطلب را می توانید در سایت نوین بینش مشاهده کنید: ما نمی بینیم، تشخیص می دهیم

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

source: novinbinesh.com

 

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

توانایی های ذهن

تاثیر کلمات در نفوذ به ذهن دیگران

روانشناسی کلمات

تمرکز کردن و قدرت جذب

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب:

1555 - Copyاشتباهموضوعات :
ذهن و روان

درباره نویسنده

novinatlas 1736 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.