no-img
نوین اطلس

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده - نوین اطلس


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده
امتیاز 4.00 ( 2 رای )
zip
اردیبهشت ۷, ۱۴۰۳

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده


ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده قسمتی از فعالیت مغز ماست که اصلاً تابع و تحت کنترل میزان اراده ما نیست و کاملاً احساسی عمل می‌کند. این ضمیر با تصمیمات منطقی ما ارتباطی ندارد و به صورت ناخودآگاه عمل می‌کند. در واقع، ذهن ناخودآگاه مخزنی است که احساسات، افکار، خواسته‌ها، و خاطراتی را در خود نگه می‌دارد. این خاطرات و اطلاعات ممکن است بدون آگاهی ما در رفتارها و واکنش‌های روزمره‌مان تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، ضمیر ناخودآگاه جایی است که نادانسته تجربه‌ها، رویاها، امیال سرکوب شده، عقده‌ها، تجربیات گذشته، بخش خودکار مهارت ها و ترس‌ها ذخیره می‌شوند.

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده یکی از قوی‌ترین نیروهای درونی است که رفتار انسان را کنترل می‌کند. برای توضیح، فرض کنید که می‌خواهید رانندگی را یاد بگیرید. در ابتدا، هنگامی که تازه شروع به رانندگی می‌کنید، ضمیر خودآگاهتان درگیر تمام جزئیات مانند ترمز، دنده، و کارهای همزمان است. شما نمی‌توانید حین رانندگی با شخص دیگری حرف بزنید. اما با تمرین منظم، رانندگی به تدریج توسط ضمیر ناخودآگاهتان کنترل می‌شود. حتی می‌توانید هنگام رانندگی حرف بزنید.

این اتفاق به این دلیل می افتد که عادت به رانندگی وارد ضمیر ناخودآگاه شده است و در نتیجه طبق قوانین ضمیر ناخودآگاه، ضمیر خودآگاه دیگر نیازی به درگیر بودن ندارد. این اتفاق به وی اجازه می دهد هنگام رانندگی کردن بتواند با تلفن همراه خود نیز صحبت کند.

البته به یاد داشته باشید مهمترین وظیفه ی ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده ایجاد احساس ها و عواطفی می باشد که ناگهان و به صورت خودکار ایجاد می شوند. مثلا وقتی قصد یک سخنرانی را دارید، همه ی ترس ها و نگرانی های در واقع توسط همین ضمیر ناخودآگاه شما ایجاد و کنترل می شود.

از سوی دیگر ذهن خودآگاه مسئول اعتقادات، باورها، منطق، محاسبات، و همه ی اقداماتی است که شما وقتی هوشیار هستید انجام می دهید. ذهن ناخودآگاه عملکرد های دیگری را نیز در بدن شما کنترل می کند مثل نفس کشیدن و تپش قلب که از قوانین ضمیر ناخودآگاه است.

مثال خوب دیگر برای درک بهتر مفهوم ناخودآگاه فرایند تنفس است. قبلا از اینکه جمله ی قبلی را مطالعه کنید، تنفس شما زیر نظر ناخودآگاه تان بود.

اکنون از شما می خواهم تلاش کنید که نفس کشیدن خود را برای چند ثانیه کنترل کنید. مطمئنا می توانید اینکار را انجام دهید. اما این بار ضمیر خودآگاه شما است که کنترل تنفس شما را به دست گرفته است اما به محض اینکه ضمیر خودآگاه خود را کنار بگذارید، ناخوآگاهتان دوباره مسئولیت این کار را به عهده خواهد گرفت.

درخواست از ضمیر ناخودآگاه

برای درخواست از ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده نیاز به برنامه ریزی و هدایت آن داریم. برای مثال پس از اینکه اطلاعات مربوط به رانندگی کردن در ضمیر ناخودآگاهتان ذخیره شود و تسلط بر ضمیر ناخودآگاه میسر گردد، به صورت یک برنامه در می آید. به ذهن خود به عنوان یک کامپیوتر بنگرید و اطالاعات مربوط به رانندگی را به عنوان نرم افزاری تصور کنید که می تواند هر موقع که مورد نیاز واقع شدند شروع به کار کند.

همین موضوع در مورد بسیاری از فعالیت ها و احساسات ما نیز درست است. اگر شخصی شما را آزار دهد، برنامه نصب شده ی خشم راه اندازی می شود و نتیجه ی آن رفتاری خواهد بود که ممکن است در آینده شما را پشیمان کند.

با برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه توسط برنامه های جدی می توانید بسیاری مشکلات شخصیتی خود را برطرف کنید. فقط مطمئن شوید خلبان خودکار می تواند برنامه ی های شما را هدایت کند نه زندگی شما را و دقت کنید باعث ایجاد مشکل برایتان نشود.

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده می تواند از طریق هیپنوتیزم صورت بگیرد. ذهن ناخودآگاه از طریق تکرار آموزش می بیند نه منطق. به همین دلیل است که می توانید با تکرار استدلال های خود به صورت مداوم، هر شخصی را متقاعد کنید که به آن چیزی که می خواهید باور داشته باشند. (برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع نگاه کنید به راهنمایی برای روانشناسی متقاعد کردن).

تاثیر ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده تاثیرات بسیار شگفت انگیزی را روی ذهن و زندگی انسان می تواند داشته باشد. آشنایی با ضمیر ناخوداگاه و یادگیری قوانین ضمیر ناخودآگاه به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن و با کمترین تلاش با تسلط بر ضمیر ناخودآگاه بتوانید از این تاثیرات استفاده کنید.

سه تاثیر مهم ضمیر ناخوداگاه به زبان ساده شامل مکانیسم های دفاعی ایگو، تغییر باورهای اشتباه و هماهنگی ناخودآگاه و خودآگاه است.

مکانیسم دفاعی ِ “من” /Ego

دقیقا مثل بدنتان که برای دفاع از آسیب ها و زخم ها خود نظام دفاعی دارد، ضمیر ناخودآگاه نیز نظام دفاعیه خود را در مقابل شک ها و زخم های احساسی دارد.

نام آن، مکانیسم های دفاعی ایگو ( ایگو به معنی من یا تمامیت روانی است)، یا مکانسیم های دفاعی ناخودآگاه می باشد. وظیفه ی اصلی مکانیسم های دفاعی حمایت از احساس خوب در شما و کمک به شما برای غلبه کردن به شوک های احساسی است.

تغییر باورهای اشتباه

یکی از تاثیرات ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده ایجاد باور اشتباه است. دلیل اصلی اینکه افراد پس از جدایی از عشق خود هنوز دل شکسته هستند این است که باور اشتباهی در مورد روابط در ضمیر ناخودآگاه خود ایجاد کرده اند. در مقالات قبلی خود به نام “نمی توانم فراموشش کنم” بتوضیح داده ام چگونه از بین بردن باور به ” نیمه ی گم شده” یا ” انسان ها فقط یک بار عاشق می شوند” می تواند به شما کمک کند هر شخصی را پس از چند روز فراموش کنید.

به محض اینکه شخصی از این باور رها شد، متوجه خواهد شد که روزی می تواند شخص دیگری را پیدا کند که جای آن شخص که ترکش کرده است را پر کند.

هماهنگی خودآگاه و ناخودآگاه

 اگر بتوانید از قسمت خودآگاه و ناخوداگاه همزمان استفاده کنید می توانند تیم عالی را ایجاد کنند. خودآگاه می تواند وظایفی را انجام دهد و سپس آنها را به ضمیر ناخودآگاه واگذار کند در حالی که دومی می تواند بازخورد و پیام هایی را در مورد آن وظایف به صورت احساسات به خودآگاه ارسال کند. احساسات چیزی به جز پیام نیستند که توسط ذهن ناخودگاه تان ارسال می شود تا شما را متوجه چیزی بکنند.

اگر بتوانید به بهترین شکل ممکن از همکاری خودآگاه و ناخودآگاه استفاده کنید ( نه اینکه یکی را جایگزین دیگری بکنید)، مهارت های زندگی تان بهبود یافته و می توانید کنترل بهتری بر روی احساسات خود داشته باشید( نگاه کنید به چگونه همزمان از خودآگاه و ناخودآگاه استفاده کنیم).

توجه کنید این مطلب یک تعریف از ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده است. برای مطالعه بیشتر و تخصصی تر می توانید ضمیر ناخوداگاه را در برنامه ریزی عصبی کلامی  که یک علم نوین می باشد مطالعه کنید.

مطالب نوین اطلس بر اساس تحقیق، مطالعه و گردآوری بهترین منابع معتبر موجود جمع آوری می شود. در بین منابع موجود نوین بینش به عنوان اصلی ترین مرجع انتخاب شده است. برای اطلاع از آخرین مطالب نوین بینش می توانید در کانال تلگرام نوین بینش عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینشصفحه اینستاگرام شاهین زند

می خواهید بیشتر بدانید؟

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

چگونه به ضمیر ناخودآگاه دیگران نفوذ کنیم

چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنیم

تکنیک های nlp برای برگرداندن عشقموضوعات :
ضمیر ناخودآگاه

درباره نویسنده

novinatlas 1736 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.