no-img
نوین اطلس

روانشناسی معکوس - نوین اطلس


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

روانشناسی معکوس
zip
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۵

روانشناسی معکوس


وقتی به شکلی از کلمات استفاده شود که باعث شود شخصی روحیه رقابت طلبی پیدا کند و تصمیم بگیرد خلاف موضوعی را ثابت کند می گوییم از تکنیک روانشناسی معکوس برای تحریک وی استفاده شده است.

مثال هایی در مورد جملاتی مرتبط با روانشناسی معکوس

مطمئن نیست که بتونی انجام بدی

سعی نکن همه چیز رو درست کنی چون نمی تونی

اون سنگینه بلندش نکن چون به خودت آسیب می زنی

همه ی تلاشت رو بکن و وقتی موفق نشدی برگرد

آیا روانشناسی معکوس واقعا تاثیری دارد؟

بله واقعا تاثیر دارد. فقط باید دقت کنید از دو اشتباه رایج در استفاده از این تکنیک پرهیز کنیم. این دو اشتباه شامل ۱) استفاده از آن در مقابل فرد نامناسب و ۲) استفاده ی بیش از حد از آن است.

روانشناسی معکوس روی چهار دسته از افراد تاثیر بسیاری می گذارد. این چهار دسته عبارتند از: کسانی که خودشیفته می باشند، کسانی که بیش از حد اعتماد به نفس دارند، افرادی که ارزش فردی خود را به صورت اغراق آمیز بیان می کنند و اشخاصی که لجباز هستند.

این تکنیک روی سه دسته ی اول به این دلیل جواب می دهد که این افراد فکر می کنند می توانند هر کاری را در دنیا انجام دهند و به همین دلیل است که استفاده از چنین عبارت هایی باعث می شود روحیه ی مبارزه طلبی آنان تحریک شود زیرا می خواهند ثابت کنند شما اشتباه می کنید.

از سوی دیگر افراد لجباز از این موضوع متنفر هستند که تنها یک انتخاب داشته باشند و در عوض ترجیح می دهند همه ی انتخابات ممکن را برای خود در نظر بگیرند. وقتی شما به چنین فردی می گویید تنها انتخاب تو همین است که شکست بخوری، وی همه ی تلاش خود را می کند تا به شما ثابت کند اشتباه می کنید.

در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توضیح داده شده است که چگونه با چند تکنیک ساده که بر اساس روانشناسی معکوس است می توانید به سادگی این افراد را عاشق خود کنید: افرادی که لجبازهستند، افرادی که خیلی خودشان را قبول دارند، و کسانی که در مورد خود بسیار صحبت می کنند و ارزش های خود را اغراق آمیز بیان می کنند. خیلی ساده است؛ فقط باید با الگوهای طرز تفکرشان آشنا شوید تا بتوانید آنها را وادار کنید آنطور که می خواهید عمل کنند.

استفاده ی بیش از حد از روانشناسی معکوس ممکن است باعث شود فرد مقابل متوجه شود که قصد دارید وی را برای کاری خاص برنامه ریزی کنید که در نتیجه باعث می شود تاثیر عکس داشته باشد. به شدت توصیه می کنم از این تکنیک در مقابله با دیگران استفاده کنید اما به شرط اینکه از این دو اشتباه ذکر شده پرهیز کنید.

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

منبع این مطلب را می توانید در سایت نوین بینش مشاهده کنید: روانشناسی معکوس

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

source: novinbinesh.com

 

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

نیروی روانشناختی پنهان در پشت حمایت از رونالد ترامپ

می خواهم شخصی قاطع باشم

چگونه همدلی یا همگامی ایجاد کنیم

چگونه می توانم مثبت اندیش باشم

چگونه می توانم خودم را بهتر بشناسم

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copyدرباره نویسنده

novinatlas 1736 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.