no-img
نوین اطلس

با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید - نوین اطلس


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید
zip
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵

با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید


آیا به تازگی به سیرک رفته اید؟

می دانم در مطلبی که مربوط به رشد فردی است چنین پرسشی بسیار عجیب می باشد اما کمی صبور باشید تا دقیقا متوجه شوید چه می خواهم بگویم. در سیرک، دلقک، ژیمناستیک کار و حیواناتی در گونه ها و اندازه های مختلف پیدا خواهید کرد اما یک حیوان است که حتما خواهید دید. آن حیوان فیل است. اگر دقت کنید متوجه می شوید فیل یک حیوان بسیار بزرگ است. این حیوان اگر بخواهد فرار کند، یک هرج و مرج واقعی ایجاد می شود و خرابی های جدی در کل منطقه ایجاد می کند. اکنون سوال اینجاست: چرا فیل تصمیم به فرار نمی گیرد؟

وقتی یک فیل را به سیرک می آورند در آغاز محکم پاهایش را با قفل و زنجیر می بندند؛ در نتیجه هر چه برای فرار تقلا کند موفق نمی شود. فیل هر روز سعی در فرار دارد تا در نهایت امید خود را به آزادی برای همیشه از دست می دهد. فیل یک باور غلط برای خود ایجاد می کند که به او می گوید فرار کردن غیر ممکن است. در نهایت حتی وقتی زنجیرها از پاهایش باز شود، هرگز دوباره برای فرار تلاش نمی کند. چرا که این باور غلط در ذهن او شکل گرفته است.

ذهن شما شست و شو داده شده است

همه ی ما در نقطه ای از زندگی خود در شرایط آن فیل قرار می گیریم. تقصیر ما نیست. ما انسانها هر روز توسط دوستان، همکاران و رسانه ها شست و شوی مغزی می شویم. جامعه همیشه در حال ایجاد باور های منفی است که باعث می شود موانعی سرسخت برای رسیدن به اهدافمان برای خود ایجاد کنیم. موانعی که به نظر شکست ناپذیر هستند. گویی هچکس نمی تواند از این موانع گذر کند مگر اینکه فردی نابغه یا خیلی خوش شانس باشد. در اینجا لیستی از باورهای غلطی که ممکن است در طول زندگی خود ایجاد کرده باشید را ارائه کرده ام تا آگاه شوید می توانید با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید.

 • اکنون نمی توانم یک ورزش جدید را بیاموزم، باید وقتی بچه بودم شروع می کردم
 • هیج وقت نمی توانم شغلی را که آرزو دارم بدست آورم
 • هیچکس نیست که در زندگی به همه چیز برسد. مجبوریم بین علایقمان یکی را انتخاب کنیم
 • وقتی ازدواج کنیم، برای فعالیت های دیگر زمان نخواهیم داشت
 • نمی توانم سیگار کشیدن را ترک کنم. حتی اگر بتوانم، موقت خواهد بود
 • خوش شانس نیستم، اگر شانس داشتم هرچیزی را که می خواستم داشتم
 • زندگی بر اساس شانس است

چگونه باور های غلط زندگی انسان ها را تغییر می دهد

اگر همچنان این موضوع را جدی نگرفته اید اجازه دهید یک داستان برایتان تعریف کنم که در مورد دو دوست می باشد: میلاد و آرش دو دوست بودند که همیشه با یکدیگر بسکتبال بازی می کردند.

آرش از والدین خود یاد گرفته بود که هیچکس نیست که بتواند در زندگی به همه ی چیزهایی که دوست دارد برسد. میلاد و آرش تصمیم گرفتند درخواستی برای کار ارسال کنند و به صورت اتفاقی هر دوی آنها در یک شرکت برای مصاحبه انتخاب شدند. پس از گذراندن مصاحبه، به آنها گفته شد یکی از شرایط این حرفه این است که بتوانند ۱۲ ساعت در روز کار کنند و فقط یک روز در هفته مرخصی دارند. به عبارت دیگر انتخاب این شغل به معنی کنار گذاشتن بازی بسکتبال بود، زیرا وقت کافی پیدا نمی کردند. آرش بر اساس لیستی از باورهای غلط که در ذهن داشت پیش خود گفت ” خب، من که نمی توانم در زندگی ام به همه ی آنچیزی که دوست دارم برسم. پس شغل را انتخاب می کنم و بسکتبال هم فراموش می کنم”. در نتیجه کار را پذیرفت. از سوی دیگر میلاد پیش خود فکر کرد ” خیر ممنونم، مطمئنم شغل بهتری هم پیدا می شود که با برنامه ی من هماهنگ باشد. به هر حال نمی خواهم ورزش مورد علاقه ام را فراموش کنم”. در نتیجه شغل را قبول نکرد.

پس از گذشت چند ماه، آرش احساس کرد چیزی در زندگی اش گم شده است. وی به احساس خوبی که از ورزش منظم بدست می آورد عادت کرده بود و مغزش عادت داشت اکسیژن بیشتری بدست آورد.

در نتیجه، آرش روز به روز افسرده تر شد بدون اینکه خود دلیل این موضوع رو بداند. حتی شغل خود را رها کرد چرا که تصور می کرد شغلش باعث ایجاد آن احساس منفی شده است. حتی بعدها برای جبران این احساس افسردگی به مصرف مواد مخدر روی آورد در صورتیکه می توانست با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کند.

وقتی انسان ها در یک دنیای مجازی زندگی می کنند

داستان هایی از این قبیل هر روز اتفاق می افتد زیرا انسان ها اعتقادات غلط مشابهی دارند. بیشتر مردم از قدرت خود خبر ندارند. بعضی افراد به خاطر همین اعتقاد به باورهای غلط است که در زندگی خود عقب می افتند، با وجود اینکه ممکن است توانایی ها و فرصت های بسیاری نیز برای پیشرفت داشته باشند. آنها طبق لیستی از باورهای غلط که در افکار خود دارند، خودشان را قانع می کنند که هیچ مشکلی نیست و واقعیت زندگی همین است؛ به عبارت دیگر فکر می کنند چاره ای نیست و باید سوخت و ساخت. آن افراد زندگی را از دیدگاه منحصر به فرد خود توصیف می کنند بدون اینکه نگاهی به حقیقت واقعی بیندازند. در حالیکه باید بدانید شما قادر هستید با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید.

بسیاری افراد اقدام کافی برای بهبود زندگی خود انجام نمی دهند و بعضی دیگر تلاش نمی کنند چیز جدیدی یاد بگیرند و بدون توجه به مهارت های خوب خود تصور می کنند بدست آوردن یک شغل مناسب بسیار سخت است. بعضی نیز درگیر اعتیادهای مخرب مثل، مصرف سیگار و مواد مخدر می شوند و فکر می کنند هرگز نمی توانند از آن خارج شوند. بعضی دیگر هم ورزش را رها می کنند و چاق می شوند زیرا تصور می کنند همه ی وقتشان متعلق به شغل و ازدواجشان است. آنها به خود می گویند ” خب نمی شود همه چیز در زندگی داشت.”

بعضی مردم حتی یک قدم فراتر گذاشته و برای سال ها پس از جدایی احساس می کنند همچنان دلشان شکسته است فقط به دلیل یک باور غلط که برای خود ایجاد کرده اند. در توصیه های خود نیز همیشه توضیح داده ام چگونه اعتقادات غلطی مثل ” او تنها عشق من بود” یا ” او نیمه ی گمشده ی من بود” جلوی درمان و بهبودی سریع شما را می گیرد. عنصر کلیدی برای اینکه بتوانیم در مدت کوتاهی شریک دلدادگی خود را فراموش کنیم شناخت این باور های غلط و سپس مقابله با آنها و اعتقاد به این موضوع است که می توانید با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید.

اعتقادات خود را تغییر دهید

خیلی مضحک است که گاهی انسان ها بدون اینکه حتی این تصورات و باورهای غلط را آزمایش کنند، آنها را به دیگران نیز انتقال می دهند. زمانی قصد داشتم برای کسب یک مدرک در زمینه ی کامپیوتر، در آزمونی شرکت کنم. هر موقع در مورد این آزمون از کسی سوال می کردم به من پاسخ می داد که قبول شدن در این آزمون بسیار مشکل است.

قبول دارم که اول داشتم این موضوع را باور می کردم اما تصمیم گرفتم از آن افراد بپرسم ” چه چیزی در مورد این آزمون سخت است؟”. متعجب خواهید شد اگر پاسخ آنان را بشنوید: ” نمی دانیم. هرگز در این آزمون شرکت نکردیم.” این افراد به این دلیل فکر می کردند که این آزمون سخت است چون دیگران به آنها گفته بودند.

بله، بسیاری مردم چیزهایی می گویند و لیستی از باورهای غلط را پخش می کنند که خود حتی آنها را آزمایش هم نکرده اند!!

اقدام مناسب در مقابل چنین افرادی چیست؟

اول، باید آن افکار را آزمایش کنید. اگر شخصی به شما گفت نمی توانید آن جعبه را بلند کنید، سریع آن گفته را باور نکنید؛ بروید و خودتان امتحان کنید. فقط به دلیل اینکه او نتوانسته آن جعبه را بلند کند به این معنی نیست که شما هم نمی توانید. به همین شکل اگر شخصی صلاحیت لازم برای قبولی در یک شغل را نداشت به این معنی نیست که شما هم صلاحیت لازم را برای آن شغل ندارید. انسان ها ویژگی ها، قدرت ها و ضعف های متفاوتی دارند. به صورت خلاصه:

“اگر فکر می کنید می توانید کاری انجام دهید یا اگر فکر می کنید نمی توانید کاری انجام دهید، در هر دو صورت حق با شما است” – هنری فورد

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

منبع این مطلب را می توانید در سایت نوین بینش مشاهده کنید: با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

source: novinbinesh.com

می خواهید بیشتر بدانید؟

بله، اگر باور غلطی در مورد خود داشته باشیم باید چه کار کنیم

چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنیم

نقش ناهماهنگی شناختی در تغییر نگرش

چگونه می توانم باور بیشتری به خود پیدا کنم

قدرت تمرکز ذهن در جذب چیزی که می خواهیم

چگونه می شود با تحریک تخیلات ذهنی دیگران، یک تصویر مثبت از خود ایجاد کرد

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copyبرچسب‌ها :

درباره نویسنده

novinatlas 1736 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


  دیدگاه ها


  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.