no-img
نوین اطلس

چرا فکر می کنیم دعاهایمان مستجاب نمی شود


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

چرا فکر می کنیم دعاهایمان مستجاب نمی شود
zip
خرداد ۲۶, ۱۳۹۵

چرا فکر می کنیم دعاهایمان مستجاب نمی شود


احتمالا تا کنون برایتان پیش آمده است که از خود بپرسید چرا خداوند دعاهایتان را مستجاب نکرده و شما را فراموش کرده است یا به همین دلایل شاید به وجود خدا هم شک کرده باشید و تصور کنید خداوند وجود ندارد.

ایمان و ذهنیت حسابگر

تحت شرایط سخت و دشوار، بعضی افراد که ایمان قدرتمندی به خداوند ندارند شروع به شک و تردید در مورد ایمان خود می کنند. ایمانشان متزلزل می شود زیرا با وجود دعاهایی که انجام می دهند، همچنان امور وفق مرادشان پیش نمی رود.

چنین افرادی ممکن است تصور کنند خداوند آنها را فراموش کرده است یا حتی وجود خداوند هم شک کنند. اما می دانید چرا چنین اتفاقای رخ می دهد؟ زیرا از ذهنیت حسابگر برای ارزیابی شرایط استفاده می کنند.

وقتی ماده گرا باشید، تمایل دارید همه چیز را اندازه گیری و محاسبه کنید. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید چیزی به ارزش ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید و سپس متوجه شوید فقط ۷۰ هزار تومان پول دارید ممکن است تصور کنید خداوند شما را فراموش کرده است.

از سوی دیگر اگر متوجه شوید ۱۲۰ هزار تومان دارید، خوشحال می شوید و احساس می کنید همه چیز رو به راه است. این نوع نگرش بر اساس ماده و شیء است که باعث می شود برای چیزی ارزش قائل باشید که می توانید آن را ببینید یا با دستانتان لمسش کنید. این یک ماده گرایی محض است و از ایمان واقعی بسیار فاصله دارد.

در مورد این موضوع چه کاری از دستم بر می آید

 فقط یک راه است که به شما کمک می کند نگرش خود را تغییر دهید. پی از هر کاری سعی کنید هر زمان با مشکل جدیدی در زندگی خود مواجه شدید، همه ی سعی خود را بکنید و اهدافی تنظیم کنیم که مطابق با ماده گرایی باشد.

منابع ای که دارید را ارزیابی کنید و اهداف خود را طبق چیزی که می بینید و در اختیار دارید تنظیم کنید اما وقتی منتظر نتیجه ی آن هستید یا وقتی به آینده فکر می کنید اجازه ندهید محاسباتتان وارد بازی شوند.

همه ی وظیفه ی شما این است که تلاش خود را بکنید و ایمان خود را نیز حفظ کنید، سپس منتظر چیزی باشید که خداوند می خواهد به شما اهدا کند. اینکه چی چیزی را چه زمانی می خواهد به شما بدهد دیگر با شما نیست. به عبارت دیگر فقط بر اهدافتان متمرکز شوید و اجازه دهید نظام هستی راه خودش را طی کند و آن چیزی که باید و شاید را به شما ارائه دهد.

به عنوان مثال من همیشه دعا می کنم بتوانم مطالب خوبی در سایت و کانال نوین اطلس قرار دهم تا مخاطبانم را راضی کرده و بازدید خوبی داشته باشد. اکنون دو حالت وجود دارد: حالت اول وقتی است که من با ذهنیت حسابگر به این فکر کنم چون دعا می کنم و تلاش می کنم پس حتما باید بازدیدهای بسیاری داشته باشم و در صورتی که به نتیجه ی دلخواه نرسدم ناامید شوم و تصور کنم خداوند من را فراموش کردن است.

حالت دوم این است که ایمانم را حتی در صورتی که بازدیدهایم کم بود حفظ کنم و همچنان به تلاش خود برای نوشتن مطالب بهتر و جدیدتر ادامه دهم، تا بلاخره به نتیجه برسم.

به عبارت دیگر تا زمانی که ایمانمان را حفظ می کنیم و توانایی های خود را ازدست نداده ایم اهمیتی ندارد چندبار شکست بخوریم، مهم این است که می توانیم از این شکست ها درس گرفته و مسیر جدیدتر را این بار بهتر پیش بگیریم.

دعا برای عاشق کردن و برگرداندن عشق

گاهی اوقات یکی از دلایل متزلزل شدن ایمان، درخواست های غیر معقول از خداوند است. مثلا گاهی ممکن است از همه جا ناامید شویم و هیچ راهی برای رسیدن به عشق خود پیدا نکنیم و درنتیجه شروع به دعا کردن برای رسیدن معشوق خود کنیم.

اما حقیقت اینجاست که شما باید بدانید با دعا کردن به هر چیزی نمی توانید برسید به خصوص اگر خلاف خواست الهی باشد، بله همانطور که گفتم همیشه می توانید برای رسیدن به هر هدفی تلاش کنید اما نباید توقع داشته باشید بی چون و چرا همان شود که شما خواسته اید.

به عبارت دیگر برای رسیدن به هر شخصی می توانید تلاش کنید اما دعا برای رسیدن به شخصی خاص که شما تایین کرده اید درست نیست، کاری که باید انجام دهید دعا برای خوشبختی و پیدا کردن شخصی مناسب است که به صلاح شماست تا در زندگی با وی به خوشبختی واقعی دست پیدا کنید. به همین دلیل است که دعا برای ازدواج یا عاشق کردن دیگران جواب نمی دهد.

به یاد داشته باشید نیمه ی گمشده یا تنها عشق وجود ندارد. تنها عشق انسان خداوند است و عشق های زمینی می توانند مجدد اتفاق بیفتند. پس دعای صحیح را انجام دهید و برای رسیدن به آن چیز یا آن کس که واقعا استحقاقش را دارید صبر کنید و درعوض بر اهداف، موفقیت ها و مهارت های خود متمرکز شوید که خود باعث افزایش جذابیت و در نتیجه افزایش فرصت های مناسب در آینده است.

چگونه انجام دهیم

 می دانم جدا شدن از عوامل بیرونی سخت است اما با تمرین حتما موفق خواهید شد. تمرین کنید تحت تاثیر اتفاقات بد قرار نگیرید، یاد بگیرید شرایط را وقتی تصادف می کنید سرزنش نکنید، تمرین کنید عوامل بیرونی بر قلب و احساس شما تاثیر نداشته باشند.

اتفاقی که افتاده است دیگر افتاده، شاید باید این اتفاق رخ می داد؛ اکنون از اطلاعات جدید استفاده کنید و بر این اساس بهترین عملکرد را از خود نشان دهید، اما هرگز اجازه ندهید احساس بد پیدا کنید. از ذهن خود برای برنامه ریزی و از قلب خود برای ایمان استفاده کنید. اجازه ندهید حساب و کتاب کردن، ایمان تان را متزلزل کند بلکه کاری کنید ایمان، حساب و کتاب کردن را متزلزل کند.

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

منبع این مطلب را می توانید در سایت نوین بینش مشاهده کنید: چرا فکر می کنیم دعاهایمان مستجاب نمی شود

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

source: novinbinesh.com

 

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

می خواهم همسر رویاهایم را پیدا کنم

آیا دعا کردن باعث موفقیت می شود

۵ راهکار ساده برای رسیدن به خودباوری

راهنمایی نهایی برای آرامش اعصاب

۵ مرحله ی ساده برای برگرداندن عشق از دست رفته

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب:

1555 - Copyموضوعات :
دعا

درباره نویسنده

novinatlas 1719 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.