no-img
نوین اطلس

نگاه چشم در چشم


نوین اطلس
مطالب ویژه

ادامه مطلب

نگاه چشم در چشم
امتیاز 3.00 ( 1 رای )
zip
آذر ۱۰, ۱۳۹۷

نگاه چشم در چشم


چشم تو چشم شدن در انسان ها نوعی روش ارتباطی بدون کلام است و می تواند اثر زیادی در برقراری ارتباط افراد به خصوص زن و مرد با یکدیگر داشته باشد. در فرهنگ های مختلف به ویژه در شرق و غرب برداشت های مختلفی درباره ارتباط با نگاه وجود دارد. از نظر روانشناسی دو نوع نگاه بین زن و مرد را میتوان نگاه عاشقانه تلقی کرد. یکی نگاه مستقیم در چشم و دیگری دزدیدن نگاه.

شاید این دو کاملا مخالف هم باشند اما هر دو خبر از اشتیاق فرد نسبت به جنس مخالف می دهند. زل و زدن و دزدیدن نگاه هر دو علت های متفاوتی دارند که در این مطلب آن ها را بررسی می کنیم. در ضمین همیشه فقط نگاه به چشم نمی تواند نشانه ی اشتیاق به جنس مخالف باشد، یکی از نشانه های دیگر اشتیاق نگاه به لب می باشد که در این مطلب آن را بررسی می کنیم.

نگاه مستقیم در چشم

نگاه کردن مستقیم در چشمان کسی، حالتی را به دنبال دارد که آن را فعال شدن می‌گویند. این شخص سطح برانگیختگی عاطفی را افزایش خواهد داد. این شرایط مؤثر تر خواهد بود اگر سئوالی هم بپرسد یا خواهشی هم داشته باشد. به همین علت است که زمانی که می‌خواهید مبادله تان شخص دیگری به بهترین نحو صورت بگیرد، نگاه کردن در چشمان او مناسب ترین شیوه است.

از سوی دیگر، افرادی که یکدیگر را دوست دارند و با هم راحت هستند، خیلی زیاد در چشمان هم نگاه می‌کنند. چرا؟ زیرا نگاه کردن در چشمان یکدیگر معنا دار است: “من آماده ام هر چه که تو می‌خواهی بپذیرم” و زمانی که افرادی یکدیگر را دوست دارند، آماده اند با کمال میل خواسته یکدیگر را برآورده کنند. زمانی که دو نفر کمتر به هم نزدیک اند، این نگاه صمیمی تر می‌تواند جالب باشد. اگر شما از کسی می‌خواهید کاری را انجام دهد، این کار به طور مستقیم و سریع، زمانی که در حال نگاه کردن در چشمان او هستید، انجام دهید.

روانشناسی نگاه عاشقانه

از نظر روانشناسی فردی که عاشق است اغلب چشم خود را به شخص مورد پسندش می دوزد: همیشه به نظر می رسد جزئیات مهمی در شخص مورد علاقه اش وجود دارد که قبلا آن را ندیده است. اگر کسی از عشق یک طرفه رنج ببرد، معمولا نمی تواند نگاه کردن به معشوق خود را متوقف کند، چرا که هیچ چیز برایش بهتر از این نیست.

علائم غیرکلامی مانند نگاه عاشقانه، نه تنها احساسات فرد را به تصویر می‌کشند بلکه اغلب نشان می‌دهند او چگونه با احساسات کنار می‌آید به طور مثال ممکن است خشم خود را با کشیدگی و تنش عضلانی سرکوب کند و یا احساساتش را از طریق بر زمین کوبیدن پا، تکان دادن دست‌ها و محکم بستن در اتاق یا مواردی از این قبیل تخلیه کند. نگاه عاشقانه نیز می تواند احساسات فرد را نسبت به جنس مخالف ابراز کند.

علت زل زدن

نگاه کردن به چیزی نشان‌دهنده‌ی علاقه به آن است، خواه آن چیز یک نقاشی باشد، میز باشد یا یک آدم. وقتی به چیزی نگاه می‌کنید،‌ آن‌گاه دیگران به چشم‌های شما نگاه می‌کنند، در این صورت احساس خواهند کرد مجبور هستند به آن‌چه زل زده‌اید پی ببرند. این مهارت قابل توجهی است که قادر هستیم با دقت بسیار به آن‌چه فرد دیگر زل می‌زند پی ببریم.

وقتی به طور طبیعی به یک فرد نگاه می‌کنید، زل زدن معمولا در سطح چشم یا فراتر از آن است (به بخش تماس چشمی مراجعه کنید که بعدا توضیح خواهیم داد). این زل زدن هم‌چنین می‌تواند به صورت نگاه بدون تمرکز به یک فرد عادی باشد.

دلیل دزدیدن نگاه

دزدیدن نگاه، ممکن است نشان‌دهنده‌ی احساس عدم امنیت وی باشد. هم‌چنین ممکن است دروغگویی باشد که نخواهد دست‌اش رو شود؛ از این رو از برقراری تماس چشمی خودداری می‌کند.

نگاه کردن به یک فرد از لحاظ شناختی با بررسی و ارزیابی همراه است؛ زیرا در صورت و چشم‌های فرد مقابل به دنبال معنی و مفهوم می‌گردیم. به همین دلیل هم معمولا هنگام صحبت کردن چشم‌های‌مان را از طرف مقابل می دزدیم، زیرا اگر هم‌زمان به چشم‌های فرد مقابل نگاه کنیم و صحبت نماییم به معنی حقیقی کلمه، پهنای باند ذهنی‌مان مختل می‌شود.

نگاه به لب

بهترین حالت که توسط بیننده انجام میشود، حالتی است که من آن را مثلث عشقی چشم نام گذاری کرده ام.

نوع این حرکت به این صورت است که ابتدا به چشم چپ شما، سپس چشم راست و بعد از آن به لب هایتان نگاه می کنند، این نوع حرکت بیان گر بیشترین میزان احساس در شخص می باشد و یکی از قوی ترین نشانه های زبان بدن علاقه مندی در خانوم ها و مرد ها است.

مطالب مرتبط:

نگاه عاشقانه مردان

زبان بدن در روابط عاشقانه

عشق در اولین نگاه

تماس چشمی با دختر

تماس چشمی با پسردرباره نویسنده

novinatlas 1379 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.