no-img
نوین اطلس

عشق واقعی یا عشق حقیقی چیست؟


نوین اطلس
مطالب ویژه

ادامه مطلب

عشق واقعی یا عشق حقیقی چیست؟
zip
اسفند ۵, ۱۳۹۴

عشق واقعی یا عشق حقیقی چیست؟


ریشه ی عشق کجاست

غیر از احساسی که از هرمون فنیل اتیل آمین ( phenylethylamine ) یا هرمون عشق کسب می کنید وقتی در خون جریان پیدا می کند، عشق احساسی است که از ذهن ناخودآگاه شما نشات می گیرد تا شما را به شخصی که تصور می کند برایتان مهم است نزدیک نگاه دارد.

یک مثال کوچک برایتان می زنم تا بهتر متوجه شوید عشق چگونه روی می دهد. تصور کنید در حال تجربه ی شرایط بدی در زندگی خود هستید و در این حال شخصی مدام به شما کمک می کند تا مشکلات را پشت سر بگذارید.

در این شرایط ضمیر ناخودآگاه شما متوجه می شود که ماندن در کنار چنین شخصی باعث بهتر شدن حالتان می شود پس شما را عاشق وی می کند تا مطمئن شود که همیشه کنارش باقی خواهید ماند.

عشق واقعی در بسیاری از شرایط احساسی است که توسط ذهن ناخودآگاه ایجاد می شود تا به شما کمک کند به کسانی نزدیک شوید که خلق شما را بهبود می دهند.

آیا این عشق واقعی است؟

ممکن است پیش خود فکر کنید چرا من باید عاشق چنین شخصی شود به جای اینکه فقط به او به عنوان یک دوست خوب نگاه کنم.

پاسخ سوالتان بسیار ساده است. اگر آن شخصی مطابق با معیارهای شما باشد، که شامل یک لیست از چیزهایی است که هر شخصی برای عاشق کردن شما باید با آنها یکی شود، شما عاشقش می شوید و اگر مطابق با این لیست نباشد تنها به عنوان یک دوست خوب باقی خواهد ماند ( نگاه کنید به روانشناسی عشق).

قاروق رضوان در ” چگونه بدون شکست عاطفی عشق خود را فراموش کنیم” توضیح می دهد که عشق در نتیجه ی آشنایی با شخصی روی می دهد که مطابق با معیار های ذهن ناخودآگاهتان باشد. به همین دلیل است که پس از جدایی نباید نگران باشید زیرا دیر یا زود شخصی را پیدا خواهید کرد که شاید حتی بیشتر از شخص قبلی با معیار های شما یکسان باشد.

عشق واقعی و جبران نیاز ها

یکی از مهمترین دلایلی که انسان ها عاشق می شوند ارضای نیازهای برطرف نشده ی آنان است. وقتی دختری با کمبود اعتماد به نفس مواجه است شانس اینکه عاشق شخصی با اعتماد به نفس شود بسیار زیاد است.

این موضوع پاسخ این سوال است که آیا انسان ها به کسانی جذب می شون که به آنها شباهت دارند یا به کسانی جذب می شوند که با آنها متفاوت هستند. انسان ها به کسانی جذب می شوند که به آنها شبیه هستند اگر آن ویژگی را در مورد خود دوست داشته باشند و همچنین به کسانی جذب می شوند که با آنها متفاوت هستند به شرط آنکه آن ویژگی ها را در خود دوس نداشته باشند. ( نگاه کنید به آیا شباهت ها هم دیگر را جذب می کنند)

بعضی اعتقاد دارند عشق واقعی عشق بی قید و شرط است؛ عشقی که به دلیل خود آن شخص است و نه به دلیل جبران نیاز های برطرف نشده.

در دنیای واقعی، عشق بی قید و شرط خالص تقریبا وجود ندارد و ارتباطات بر اساس ترکیبی از هم عشق با قید و شرط است و هم عشق بی قید و شرط.

به هر حال هر چه بیشتر از جبران کردن به سمت عشق بی قید و شرط بروید، بیشتر رابطه سالمی خواهید داشت و بیشتر با عشق واقعی مواجه خواهید شد ( برای اطلاع بیشتر نگاه کنید به روانشناسی عشق).

من به شخصه معتقدم رابطه ای وجود ندارد که هر دو عامل ( کمبودها روانشناختی و جبران کردن) در آن وجود نداشته باشد اما هر چه بیشتر از این عامل ها فاصله بگیرید بیشتر به عشق واقعی نزدیک خواهید شد.

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

بله می خواهم دیگران را تحت تاثیر قرار دهم

می خواهم تکنیک های بیشتری در مورد عاشق کردن بدانم

عشقم رو دوسش دارم ولی اون دوستم نداره

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

آیا واقعا عشق بی قید و شرط وجود دارد

دلایل وابستگی چیست ( چرا وابسته می شویم)

می خواهم در مورد شناخت شخصیت دیگران بدانم

معرفی کتاب

1555 - Copy

 موضوعات :
روانشناسی عشق

درباره نویسنده

novinatlas 219 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.