no-img
نوین اطلس

ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه - نوین اطلس


نوین اطلس
مطالب ویژه
اطلاعیه

ادامه مطلب

ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه
zip
فروردین ۳۰, ۱۳۹۵

ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه


در این مطب با عنوان ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه می خواهیم عملکرد ضمیر ناخودآگاه در ذهن مثل یک دروازه بان است. اگر شخصی تلاش کند شما را معتقد به چیزی کند که با اعتقاد های تان جور نیست، ضمیر خودآگاه آن باور را فیلتر می کند. همین اتفاق وقتی شخص شما را مورد انتقاد قرار دهد نیز پیش می آید.

برای مثال اگر شخصی به شما بگوید که نادان هستید، ضمیر خودآگاه تان این جمله را فیلتر کرده و به شما می فهماند که واقعا اینگونه نیستید

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

برای توضیح در مورد ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه بایستی ابتدا بدانیم ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه آن بخش از ذهن است که مسئولیت اعمال غیراختیاری را بر عهده دارد. میزان تنفس و سرعت تپش قلب توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل می شود.

اگر اکنون سعی کنید که به تنفس خود فکر کنید و اینکار را اختیاری انجام دهید، ضمیر خودآگاه مسئولیت اینکار را بدست می گیرد در حالی که اگر به این موضوع فکر نکنید و به صورت خودآگاه فرایند تنفس را انجام دهید، بدانید که در آن زمان این روند توسط ضمیرناخودآگاه کنترل می شود

عواطف شما نیز توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل می شود. به همین دلیل است که گاهی بدون اینکه خود بخواهید، احساس ترس، نگرانی یا ناامیدی را تجربه می کنید.

ضمیر ناخودآگاه مکانی است که اعتقادات و خاطرات شما نیز در آن ذخیره می شود. به همین دلیل است که جملات تاکیدی هیچ معنی برای آن نداشته و هرگز باعث بهتر شدن باور های شما نمی شود. جملات تاکیدی در سطح خودآگاه به وجود می آیند و همیشه توسط ضمیر ناخودآگاه فیلتر می شوند زیرا معمولا با نظام اعتقادی تان مطابقت ندارند ( نگاه کنید به چرا جملات تاکیدی تاثیری ندارد).

روش صحیح برای تغییر باور های محدود این است که ضمیر خودآگاهتان را به صورت منطقی قانع کنید که باور جدید را بپذیرد و سپس این باور می تواند از سطح خودآگاه عبود کرده و به سطح ناخودآگاه ساکن شود.

چگونه هم از ضمیر ناخودآگاه و هم از ضمیر خودآگاه استفاده کنیم

برای توضیح در مورد ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه، تمرینی وجود دارد که می توانید برای بهتر متوجه شدن تفاوت بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه از آن استفاده کنید.

از شما می خواهم سرعت تنفس خود را کنترل کنید و نفس های آرام و عمیق بکشید. وقتی تنفس خود را کنترل می کنید ضمیر خودآگاه مسئولیت فرایند تنفس شما را بر عهده دارد.

اکنون کنترل تنفس خود را متوقف کرده و اجازه دهید به صورت طبیعی جریان پیدا کند. وقتی این تمرین را فراموش کنید متوجه خواهید شد چگونه ضمیر ناخودآگاه تان مجدد سرعت تنفس تان را به حالت معمول بر می گرداند.

برای دست یابی به رشد فردی، بهترین کاری که می توانید برای خود انجام دهید این است که متوجه شوید چگونه هر دو ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه با یکدیگر کار می کنند و سپس از قدرت ترکیبی هر دو استفاده ی بهینه کنید.

یک مثال عالی که توضیح می دهد چگونه می توان از این دو استفاده کرد این است که بفهمیم عواطف و هیجانات ما چگونه کنترل می شوند. از آنجایی که عواطف و هیجانات توسط ضمیر ناخودآگاه ایجاد می شوند، غیر ممکن است که آنها را متوقف کرد اما با آگاهی درباره ویژگی های ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه و این موضوع که ضمیرخودآگاه فرایند تفکر کردن را پردازش می کند – که از اولین ایجاد کننده های عواطف هستند – می توانید به سادگی افکار و به طبع آن عواطف خود را کنترل کنید.

منبع این مطلب را می توانید در سایت نوین بینش مشاهده کنید: ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه

برای عضویت در کانال تلگرام ما کلیک کنید.

source: novinbinesh.com

 

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

بله می خواهم بیشتر در مورد قوانین حاکم بر ضمیر ناخودآگاه بدانم

چگونه می توانیم به ضمیر ناخودآگاه دیگران نفوذ کنیم

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه چگونه است

به توضیحات بیشتری در مورد ضمیر ناخودآگاه نیاز دارم

چگونه می توان ضمیر ناخودآگاه خود یا دیگران را برنامه ریزی کرد

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copyموضوعات :
ضمیر ناخودآگاه

درباره نویسنده

novinatlas 1736 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.